DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

SAUNOVÁNÍ - DOTEK ZDRAVÍ

Podle počtu opakovaných výměn horka a chladu během saunování a hlavně podle jeho výsledného efektu lze rozlišovat tyto typy saunování:

1x iritační (dráždivé)

2x tonizující (povzbudivé)

3x relaxační (uvolňující)

4x inhibiční (útlumové)

5x exhaustivní (vyčerpávající)

6x rizikové jednání (nejde již o správné saunování)


NEŽ ZAČNETE

Poraďte se se svým lékařem, zda je saunování i pro Vás vůbec vhodné s ohledem na Váš zdravotní stav

Ve svém programu si pro regeneraci svých sil v sauně vymezte přinejmenším dvě hodiny alespoň jednou týdně

Do sauny nechoďte s plným žaludkem, také ne hladový, ani besprostředně po značné tělesné námaze

K saunování si vždy připravte mýdlo, masážní žíňku či kartáč, ručníky k osušení, k frotáži kůže, k podložení, krém či olej k ošetření suché kůže po saunování

PRAVIDELNOST SAUNOVÁNÍ

Pravidelné saunování = alespoň jednou týdně

Nepravidelné saunování = znamená saunovat v intervalech delších, než je uvedeno výše - prakticky se začíná vždy znovu.

Saunovat? Určitě, ale správně!

SPRÁVNÝ POSTUP PŘI SAUNOVÁNÍ

příprava

odložte oděv i prádlo( použijte WC ), umyjte se mýdlem, osprchujte se, osušte se froté ručníkem, vstupte do prohřívárny, to vše maximálně 5 minut

prohřívání

pohodlně ulehněte, vyčkejte prohřátí a pocení, dýchejte zásadně nosem (jestliže nosní vstup pálí, zakryjte si nos i ústa dlaní nebo se opláchněte), ke konci prohřívání usedněte, chcete-li, polijte vodou nebo odvarem z heřmánku horké kameny topidla a zároveň si masírujte kůži končetin i trupu prsty, dlaní, žínkou či kartáčem pod sprchou spláchněte pot pokaždé před i po vypocení, masáži, cvičení, ochlazování maximálně 2 minuty

Po prvním prohřátí je možno saunování doplnit:

  • buď cílenou částečnou masáží
  • nebo uvolněním svalů, vaziva a kloubů na žebřinách či autotrakčním lehátku
  • nebo nenáročným kondičním cvičením

Po ukončení doplňkové procedury můžete pokračovat podle vlastní volby dalším prohříváním a ochlazováním

Ochlazování

ochlazování můžete provádět buď dalším sprchováním chladnou vodou podle Kniepa maximálně 5 minuty, nebo ochlazováním v kádi či skruži (což je pro starší osoby náročnější) maximálně 2 minunty nebo několika tempy plavání a splýváním v chladné vodě bazénku maximálně 2 minuty nebo posezením na čerstvém vzduchu, nezapomínejte si zacvičit několik cviků dýchací gymnastiky do 20 minut

Prohřívání a ochlazování lze vystřídat i několikrát

Závěr

skončíte-li saunování, buď si chvíli odpočiňte (zejména po více než trojí výměně horka a chladu), doplňte vypocenou vodu, sůl a vitamín C přírodními ovocnými šťávami do 20 minut, alkohol ruší účinek saunování kouření v sauně je naprosto nepochopitelné, během odpočinku se můžete krátce vystavit filtrovanému ultrafialovému zářenínebo absolvujte vhodnou pohybovou aktivitu cestou domů na čerstvém vzduchu (např. chůzí, volný běh - v zimě i na lyžích.

Saunování dopřává osvěžující a vydatný spánek a druhý den probuzení s novým elánem k životu.

 

Vše o saunování

Saunu známe hlavně jako zařízení, které má blahodárné účinky na zdraví člověka, především výborný preventivní účinek. Pravidelné saunování posiluje obranné schopnosti lidského organismu a snižuje výskyt různých onemocnění. Dále se sauna využívá jako prostředek k postupnému otužování i jako prostředek ke zvyšování kondice.

Odkud sauna pochází a co vlastně znamená
Sauna je název pocházející z finštiny a označuje typickou lázeň především severských národů, která je charakteristická střídavým pobytem osob v prostředí horkého, relativně suchého vzduchu, provázeným intenzivním pocením a následným ochlazováním v chladné vodě, na studeném vzduchu, ve sněhu nebo jen pod chladnou sprchou.

Před návštěvou sauny…
Saunu může navštěvovat každý zdravý člověk (u nemocných musí vždy rozhodnout lékař). Pro optimální průběh saunování je třeba dodržovat určité zásady: organismus před saunováním by měl být „v pohodě“, každý by si měl vyhradit dobu v délce cca 90 minut. Člověk by neměl být hladový, ale ani s plným žaludkem. Před saunováním odložíme veškerý oděv, ve sprše je třeba se pořádně omýt. Před vstupem do prohřívárny je nutné se pečlivě osušit, abychom nezvyšovali vlhkost v prohřívárně.

Optimální teplota v sauně
Pro regenerační účely se doporučuje teplota vzduchu v potírně mezi 80 a 100°C při relativní vlhkosti 5%. Vyšší teplota je pro regenerační účely nevhodná. Tato teplota je měřena nejméně 1 m od tepelného zdroje ve výšce 150 cm nad zemí a nejméně 20 cm od stěny. Nejvyšší teplota je u stropu, kde by neměla přesáhnout 110°C a nejnižší na podlaze – okolo 40°C.

Doporučená doba pobytu v sauně
Je však nutné poznamenat, že saunování je individuální požitek, a proto jej musí každý jednotlivec vyzkoušet a najít ten nejvhodnější způsob. Individuální je především doba pobytu v potírně. Délka pobytu je značně rozdílná, většinou se hovoří o délce okolo 10ti minut. Je potřeba zdůraznit, že při saunování dětí dochází k přehřátí velmi rychle a tedy i délka pobytu v potírně musí být úměrně kratší. Spolehlivým ukazatelem skončení pobytu v potírně je nástup mohutného pocení.

Fáze druhá - ochlazení
Po přehřátí následuje rychlé zchlazení. I rychlost zchlazení je individuální záležitostí – nejpomalejší účinek má přechod do studeného vzduchu, o něco rychleji působí studená sprcha, nejrychleji potom skok do bazénku se studenou vodou o teplotě 8 – 12°C.

V regeneraci se doporučuje co nejrychlejší zchlazení, tedy skok do bazénku. Toto zchlazení není nepříjemné, protože většinou dochází k paradoxnímu pocitu tepla, který je vyvolán velmi intenzivním podrážděním ohromného počtu kožních termoreceptorů. I zde je doba pobytu v bazénku záležitostí „příjemného pocitu ze zchlazení“. Po určité době začne každý pociťovat chlad, někdy až mrazení a bodání, a to je ten nejlepší okamžik pro ukončení procedury. U veřejných saun se z hygienických důvodů požaduje sprchování před i po každém vstupu do prohřívárny.

Tento proces – tedy prohřátí a zchlazení – se opakuje dvakrát až třikrát. Větší počet se v regeneraci nedoporučuje. Účinek tepla
je možno v potírně zesílit kartáčováním.

Někdy se používá tzv. parního nárazu, který vyvoláme nalitím asi 100 – 200 ml vody na rozpálený povrch kamen. Vlivem následného prudkého vzestupu vlhkosti stoupne velmi rychle pocit tepla.

Celou proceduru saunování je dobré zakončit alespoň 30ti minutovým pobytem v odpočívárně. Sauna je součástí regenerační procedury, proto je třeba nezapomenou na doplňování tekutin (v žádném případě tvrdý alkohol). Také masáž po sauně je velmi příjemnou záležitostí.

Víte, že:
a)Archeologické nálezy potvrzují, že sauny znali již v mladší době kamenné.
b)Masové šíření finské sauny do světa začalo v 60. letech minulého stol.
c)Materiálem na stavbu sauny je např.: skandinávský smrk, kanadská borovice, africká vrba – Abachi.
 

Sauna a sport

Přestože bylo řečeno, že pomocí sauny nehubneme, řada sportovců (kde se rozdělují váhové kategorie - např. box, řeckořímský zápas, judo, apod.) využívá sauny k zařazení do "své" váhy. Pro řadu sportovců je bezprostředně po utkání sauna kontraindikována (kontaktní sporty, kde dochází k úderům do hlavy) - tam, kde by u teoretického úrazu hlavy došlo saunováním k urychlení krevního oběhu. Sport a regenerace k sobě patří. Sauna zvyšuje látkovou výměnu, odplavuje únavové látky, zlepšuje zásobování kyslíkem a pod. Komplexní působení těchto a dalších faktorů ovlivňuje stav sil získaných tréninkem, tzv. kondici. V tréninkovém i v závodním období je třeba používat saunu s rozmyslem. Ideální je využít saunu k předehřátí organismu před masáží.

Kdy chodit do sauny?

Optimální doba saunování je v podvečer, aby po saunové lázni mohl následovat spánek, a nejdříve dvě hodiny po konzumaci posledního jídla. Proto se i děti ve školkách saunují před obědem a po jídle jdou spát. U vrcholových sportovců jsou do tréninkového plánu zařazeny regenerační dny a podléhají dohodě a návrhu celého realizačního týmu (trenér, masér, psycholog, apod.).

Doporučená doba saunování je 1x týdně 90 až 120 minut.

Všeobecně má saunování velmi prospěšné působení na tělesné orgány, systém krevního oběhu a hospodaření těla s vodou. Dochází k silnému okysličení těla a tvorbě protilátek, pocením jsou z těla odváděny škodlivé látky. Zvyšuje se odplavování odpadových látek i připravenost organismu bránit se proti infekcím.Lidské tělo získává větší odolnost, která je předpokladem růstu obranných schopností organismu, zlepšují se nervově - cévní reflexy, upevňují se kožní a slizniční cévy.

Blahodárné účinky saunování:

  • zlepšuje prokrvení tkání
  • zklidňuje činnost srdce
  • zvyšuje vylučování odpadních látek z organismu
  • prohlubuje a uvolňuje dýchání
  • zlepšuje termoregulační mechanismy
  • pomáhá ničit choroboplodné bakterie a viry a tím zvyšuje odolnost např. proti virózám a nachlazení
  • uklidňuje a tlumí předešlé rozrušení, tísnivé pocity, nervozitu, nespavost ...

 


Roman Charypar Sauna Club České Budějovice SaunaClub Masáž Luxusní Masážní Vířivka Solárium
Copyright © 2008 - 2018 Roman Charypar
Všechna práva vyhrazena        All rights reserved
 

 

 

Administrace WebSnadno | Tvorba webových stránek na WebSnadno  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek